נזיקין

התחום המשפטי הנקרא דיני נזיקין כולל בתוכו את נושא התביעות בשל נזקי גוף -- כל המקרים בהם נגרמה לאדם פגיעה גופנית או נפשית כתוצאה מרשלנותו של גורם חיצוני כלשהו ו/או תאונה בה היה מעורב.

לרוב מדובר במקרי תאונות דרכים, תאונות עבודה, רשלנות רפואית, מחלות מקצוע, תאונות תלמידים, פעולות איבה (פיגועים), תאונות ספורט, תאונות במסגרת שירות צבאי, גרימת נזק על ידי בעל חיים ואירועים אחרים שהסתיימו בנזקי גוף או נפש.

בעקבות אותה פגיעה גופנית ו/או נפשית, מגיע לנפגע פיצוי כספי שמטרתו להיטיב את מצבו ולהביאו ככל שניתן למצב שהיה נתון בו אלמלא קרתה אותה תאונה שגרמה נזק גופני. תביעות נזיקין, ברובן הינן נגד חברות הביטוח אשר ביטחו את המזיק בזמן התאונה.
אם מדובר במקרה של תאונות דרכים, חברת הביטוח הרלוונטית היא זו אשר ביטחה בפוליסת ביטוח חובה, את הרכב בו שהה הנפגע בעת התאונה, או במקרים בהם מדובר בפגיעה בהולך רגל -- את הרכב הפוגע. במקרים בהם לא ניתן לאתר את הרכב הפוגע, או מקרים בהם לרכב הפוגע לא הייתה תעודת ביטוח חובה בתוקף, יכול הנפגע לתבוע את קרנית (קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים) שהינה גוף המתפקד כחברת ביטוח לכל דבר במקרים כאלו.

כאשר מדובר במקרים של תאונות עבודה או מחלות מקצוע, חברת הביטוח הרלוונטית הינה זו אשר ביטחה את המעביד בפוליסת ביטוח הנקראת "חבות מעבידים".

במקרים של רשלנות רפואית, הפוליסה הרלוונטית הינה פוליסת ביטוח המכונה ''רשלנות מקצועית''.


שוקל תביעת נזיקין? פנה אלינו - פגישה ראשונה ללא תשלום