Tel:

Fax:

WhatsApp:

E-mail:

Address:

03-6122202

03-6122280

054-9494458

law@bechar.co.il

רח' ז'בוטינסקי 33, מגדלי התאומים, ר"ג

טל':

פקס':

ווצאפ:

דוא"ל:

כתובת:

סיליקוזיס Silicosis

סיליקוזיס Silicosis

סיליקוזיס - Silicosis

 
סיליקוזיס (ניתן לכתוב גם סיליקוסיס) מחלת ריאות כרונית - מחלת מקצוע של עובדי תעשיית השיש
 
 
במהלך השנים התפתחו בעולם לא מעט מחלות מקצוע (מחלות שנגרמות בגלל תנאי עבודתו של האדם, מקום עבודתו, או מאפייני עבודתו). במאמר זה נביא בפניכם פרטים חשובים אודות מחלת מקצוע הנקראת סיליקוזיס. מדובר במחלת ריאות  שנגרמת עקב חשיפה רבה לאבק של חומר הנקרא סיליקה (צורן דו חמצני), אותו אפשר למצוא בעיקר במקומות העבודה העוסקים בייצור שיש, ליטוש שיש, עיבוד שיש, ייצור זכוכית, מחצבות ועוד.
 
תהליך המחלה
 
חלקיקי האבק הקטנים הנוצרים מן השיש בתהליך העיבוד, חודרים אל הריאות וגורמים לאורך זמן לנזקים קשים לריאות ולמערכת הנשימה. בתחילה תסמיני מחלת הסיליקוזיס דומים לתסמינים של דלקת ריאות אך בהמשך, הריאות מגיבות למחלה בהצטלקות והתעבות של דרכי הנשימה. כך למעשה הופך הנזק בריאות לנזק כרוני בלתי הפיך.
 
אנשים הסובלים ממחלת סילקוזיס, סובלים בדרך כלל משיעול יבש ממושך, קוצר נשימה, תפקוד נמוך של הריאות וכד'.
 
איך אפשר לצמצם את הסיכוי לחלות במחלה
 
בשנים האחרונות כאשר הנושא של מחלות מקצוע ומחלות תעסוקתיות עומד במרכז השיח הציבורי יש יותר מודעות ויש יותר פעילות למניעת סילקוזיס. משרד התמ"ת מצידו הוציא הנחיות ברורות לכל המפעלים שבהם יש סיכון גבוה למחלת הסילוקוזיס, וע"פ ההנחיות הללו, מקומות עבודה שבהם ישנה שכיחות לעבודה בתנאי אבק סיליקה, נדרשים לנקוט בכמה אמצעים:
  • מעבר לטכנולוגיות ואמצעים הנדסיים שימנעו את היווצרות אבק הסיליקה ואת התפשטותו בחלל האוויר כגון עבודה עם כלי חיתוך מיוחדים הנעזרים במים למניעת היווצרות אבק).
  • מחויבות לעמוד בתו התקן העוסק ברמת החשיפה לאבק הסיליקה.
  • בידוד של כל אותם תהליכים שבמהלכם נוצר אבק הסיליקה.
  • שימוש באמצעי מגן.
  • מעקב רפואי מתמשך במטרה להגיע לגילוי מוקדם של מחלקת סיליקוזיס.
סיליקוזיס – מחלת מקצוע
 
תביעה מול ביטוח לאומי כנפגע בעבודה
 
עובדים אשר סובלים ממחלת סיליקוזיס, בעקבות עבודה בסביבה של אבק, רשאים להגיש תביעה במסגרת ביטוח לאומי, להכרה בהם כנפגע עבודה. על מנת להיות מוכרים כנפגעי עבודה, יש צורך להוכיח קשר סיבתי ישיר בין תנאי העבודה באבק סיליקה ובין מחלת ריאות סיליקוזיס. רק מי שיצליח להוכיח קשר סיבתי שכזה, יוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע בעבודה ומחלת הסיליקוזיס אצלו תוכר מחלת מקצוע.
 
בהמשך, לאחר שלב ההכרה, יידרש הנפגע להוכיח בפני ועדה רפואית מה חומרת הנזק שנגרם לו באחוזי נכות על פי תקנות הביטוח הלאומי. כמובן שככל שהנכות שתקבע לו הועדה הרפואית תהיה גבוהה יותר, כך גם הפיצוי שיקבל הנפגע מן המוסד לביטוח לאומי יהיה גבוה יותר.
 
תביעה מול המעביד או חברת הביטוח שלו
 
חוץ מהתביעה מול ביטוח לאומי, נפגעי סיליקוזיס יכולים לתבוע פיצויים גם מן המעביד שלהם או חברת הביטוח שלו. זאת כאשר המעביד היה רשלנן כאשר לא סיפק לעובדים את תנאי העבודה הראויים, אשר יכלו למנוע את החשיפה לאבק סיליקה או אחר (לדוגמא כאשר המעביד לא מספק ציוד בטיחות מתאים כגון מסיכות או כאשר לא מסופקות מכונות חיתוך העובדות בסיוע של מים למניעת היווצרות אבק).
 
לכן, רצוי מאד להיות מיוצגים ע"י עורך דין המתמחה בטיפול בתיקי תאונות עבודה ומחלות מקצוע מול ביטוח לאומי, בשלב המוקדם ביותר האפשרי. ייצוג של עורך דין שכזה מעלה את סיכויי הצלחת התביעה בעשרות מונים ויכול להוות את ההבדל בין הצלחת התביעה או כישלונה.
 
לקריאת דוגמא של תביעה שהוגשה על ידי משרדנו בעניין זה לחץ כאן: סיליקוזיס - תביעה לפיצויים
 
 
אם אתה עובד כבר שנים במפעל לעיבוד שיש, או במפעל לחיתוך שיש וסובל מזה זמן רב משיעול יבש ומקשיים בנשימה, או לחילופין אובחנת כסובל ממחלת סיליקוזיס, אל תתמהמה!
 
חשוב שתדע שהפגיעה בתפקוד הנשימתי שלך, אינה סתמית ויתכן שמדובר במצב אשר יוכל להיות מוכר ע"י ביטוח לאומי וחברות הביטוח כמחלת מקצוע.
 
 
צור קשר עוד היום עם משרד עורכי דין בכר על מנת לברר את זכויותיך לקבלת הפיצוי המקסימלי.
 
יעוץ משפטי ראשוני ללא כל התחייבות מצידך!
 
'.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

פרטי התקשרות: רח' ז'בוטינסקי 33, מגדלי התאומים, רמת גן. טל': 03-6122202 פקס: 03-6122280 דוא"ל: law@bechar.co.il
יעוץ אישי

צור קשר עכשיו!

הגדל את סיכויי הצלחת תביעתך לפיצוי!
מלא את פרטיך וקבל יעוץ משפטי אישי מיידי.